Ferguson, Ford, Enter kısaca traktör deyince yahut site hakkında

Traktörü oyuncak dükkanlarında yahut uzun yol seyahatlerinde yol kenarlarında görüyor şimdiki neslin çoğu. Oysa biz -yani yaşın 30'un üzerindekiler- sokak nedir bilirdik, yaz tatillerinde gideceğimiz bir köyümüz vardı. Köydeki traktörleri sesinden tanırdık. Kırmızı Massey Ferguson'lar, mavi Ford'lar, tuhaf sesiyle Enter ve İşbora'lar vardı tarlalarda, köy evlerinin önlerinde.

Site hakkında

Traktörler ilgi alanıma girer, yaşlanınca bir tane alıp dededen kalan tarlaları sürmeyi hayal ediyorum. Her ne kadar 40 sene öncesinin traktörleri hâlâ çiftçimizin yardımsı olsa da teknoloji hızla değişiyor. Yaşlanıp bir traktör alacağımız zaman en iyisini bilelim, piyasadan uzak kalmayalım diye takip ediyoruz traktör dünyasını. Tabii bu işin şakası.

Yazar hakkında

Yoldan bir motur (biz öyle derdik) geçse dönüp bakıyorum son model otomobiller dikkatimi çekmezken. Bizim bir şehrimiz kadar bile yüzölçümü olmayan Hollanda'nın tarımda bizden ileride olmasına tahammül edemiyor, bunu bir millî mesele olarak algılıyorum. Traktör çekişmesi videoları seyrediyor, yorumları okuyorum. Bu haleti ruhiyedeki biri "Benim de internette sitem olsun" derse ne sitesi yapardı ki başka!

Hiç yorum yok: